Jak się ubrać na narty i snowboard?

Zima zawsze zaskakuje kierowców, ale narciarzy i snowboardzistów nigdy! A przynajmniej nie powinna. Gdy w końcu robi się biało i przychodzi czas na uprawianie zimowych sportów, warto pamiętać, że oprócz profesjonalnie przygotowanego sprzętu, bardzo ważny jest również odpowiedni strój. Jak ubrać się na narty i snowboard? Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego krok po kroku dowiesz się, jak ubrać się na stok. Spis treści Strój na narty a strój na snowboard – czym się różnią? Podstawa stroju – bielizna termoaktywna Co najlepiej ubrać na narty – polar czy bluzę? Jakie powinny być spodnie na stok? Funkcjonalna kurtka narciarska Kombinezon na narty – powrót do mody sprzed lat Gwarancja ciepła i bezpieczeństwo – kask narciarski Akcesoria narciarskie, o których warto pamiętać
Strój na narty a strój na snowboard – czym się różnią?
Narciarstwo i snowboard to najpopularniejsze zimowe sporty, uwielbiane zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby jeżdżące rekreacyjnie. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich śmiałków, którzy chcieliby spróbować obu dyscyplin. Strój na stok w obu przypadkach będzie bardzo podobny. Jak ubrać się na snowboard? Jeśli do tej pory jeździłeś na nartach, a teraz zastanawiasz się, jak ubrać się na deskę, odpowiedź jest prosta. Bardzo podobnie. Choć niektóre elementy stroju snowboardowego mają nieco odmienny krój, nadal spełniają podobne funkcje. Ubrania na stok powinny przede wszystkim chronić przed zimnem i opadami. Równie ważne, co osłona przed mrozem, wiatrem i śniegiem, są kwestie bezpieczeństwa. Ale zacznijmy od początku.
Podstawa stroju - bielizna termoaktywna
Pierwsza warstwa stroju przylega bezpośrednio do ciała i w największym stopniu odpowiada za komfort termiczny podczas uprawiania sportu. Ze względu na to powinna być idealnie dopasowana oraz wykonana z odpowiednich materiałów. Bielizna termoaktywna będzie najlepszym wyborem na stok. Dlaczego odzież termoaktywna tak często pojawia się w poradnikach, mówiących o tym, jak się ubrać na snowboard? Takie ubrania, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, są wykonane ze specjalnych syntetycznych włókien. Dzięki temu termoaktywna bielizna jest oddychająca, dobrze odprowadza pot, a także szybko wysycha. Podstawowe elementy odzieży termoaktywnej to bluzka z długim rękawem oraz legginsy. W przypadku panów strój na narty męski najczęściej składa się z bluzki typu longsleeve i kalesonów. Taki zestaw pozwala utrzymać optymalną temperaturę. Pamiętaj, że planując, jak się ubrać na narty i snowboard, musisz wziąć pod uwagę zmienne warunki na stoku. Aby jazda była komfortowa, nie można doprowadzić ani do wychłodzenia, ani do przegrzania.
Co najlepiej ubrać na narty – polar czy bluzę?
Kolejną warstwą, która podczas jazdy na stoku będzie chronić przed chłodem jest bluza lub polar. To element, który podobnie jak bielizna, reguluje temperaturę ciała, dlatego powinien być wykonany z oddychających i szybkoschnących materiałów. To, czy wybierzesz bluzę czy polar, zależy do Twoich indywidualnych preferencji. Unikaj jednak ubrań noszonych na co dzień, takich jak np. zwykły bawełniany dres. Jeśli kompletujesz strój na snowboard, najwygodniejsza będzie bluza z charakterystycznym – wydłużonym na plecach – krojem. Biorąc pod uwagę pozycję przyjmowaną podczas jazdy na desce, jest to najbardziej ergonomiczny fason, który chroni nerki i lędźwie, czyli odcinek mocno narażony na chłód oraz kontakt z podłożem podczas ewentualnego upadku.
Jakie powinny być spodnie na stok?
Niezależnie od tego, czy kompletujesz strój na narty damski czy męski, spodnie są jednym z jego kluczowych elementów. To właśnie one mają najwięcej kontaktu ze śniegiem. Dlatego najważniejsze, aby spodnie na narty były wodoodporne. Poziom nieprzemakalności podawany jest w milimetrach słupa wody – im wyższa wartość, tym większa ochrona. Spodnie narciarskie i snowboardowe mogą mieć również dodatkowe udogodnienia. Na co warto zwrócić uwagę? Początkujący, narażeni na częstsze upadki, na pewno docenią dodatkową warstwę ocieplenia w okolicach pupy. Przydatna jest również opcja regulacji w pasie i nogawkach, ponieważ pozwala na idealne dopasowanie spodni oraz łatwiejsze zakładanie ich na buty, które są dość duże. Wielu narciarzy za najwygodniejsze uważa spodnie z regulowanymi szelkami.
Funkcjonalna kurtka narciarska
Dobra kurtka narciarska to taka, która sprawdzi się w każdych warunkach. Na stoku najczęściej spędza się wiele godzin, dlatego to, co ubieramy na wierzch powinno być nieprzemakalne, wiatroszczelne, a przy tym oddychające. Takie cechy posiadają produkty zawierające membranę, czyli powłokę o specjalnej strukturze. Konstrukcja materiału kurtki narciarskiej z membraną sprawia, że jest ona wodoodporna i oddychająca. Dzięki temu sportowiec nie jest mokry ani od śniegu/deszczu, ani od potu. Równie ważne jest wykończenie kurtki. Jakie elementy mają znaczenie?
- Podklejane szwy oraz zabezpieczone zamki i zapięcia – izolują ciało od śniegu i chłodu.
- Pas śnieżny oraz wewnętrzne rękawy (zaczepiane o kciuki) – blokują przedostawanie się wilgoci oraz białego puchu pod kurtkę, szczególnie podczas upadków.
- Kaptur – zarówno kurtka narciarska damska, jak i męska powinny mieć na tyle duży kaptur, by dało się go założyć na kask.
- Ilość i umiejscowienie kieszeni – szczególnie cenione są specjalne przegródki na telefon i karnet na wyciąg.
Kombinezon na narty – powrót do mody sprzed lat
Choć na wiele sezonów zniknęły ze sklepów i stoków, kombinezony narciarskie znowu wracają do łask. Szczególnie upodobały je sobie panie, które nawet na stoku lubią łączyć modę i funkcjonalność. Kombinezon narciarski damski to połączenie spodni i kurtki, dlatego przy jego zakupie należy kierować się tymi samymi wyznacznikami. Pamiętaj, że jego główna rola to ochrona przed zimnem i wilgocią. Stojąc przed wyborem – spodnie narciarskie damskie + kurtka vs. kombinezon – pomyśl o tym, które rozwiązanie będzie wygodniejsze. Oba mają plusy i minusy, więc decyzja to kwestia indywidualnych preferencji.
Gwarancja ciepła i bezpieczeństwo – kask narciarski
Gdy planujesz, co ubrać na narty lub snowboard, nie możesz poprzestać tylko na odzieży. Pamiętaj, że częścią stroju jest również kask. To podstawa bezpieczeństwa w obu dyscyplinach. Przepisy w Polsce wymuszają jazdę w kasku na osobach, które nie ukończyły 16. roku życia, jednak warto w ten element wyposażenia zainwestować niezależnie od wieku. Wypadek na stoku może bowiem przydarzyć się każdemu, często nawet z winy innego, mniej doświadczonego uczestnika ruchu. Ochrona głowy powinna być priorytetem narciarzy i snowboardzistów. Wybierając kask należy skupić się przede wszystkim na tym, by był on odpowiedniej jakości – skorupa powinna być wytrzymała i twarda, dzięki temu będzie odporna na wstrząsy i pęknięcia. Dla komfortu dobrze, jeśli kask jest wyposażony w ciepłą, acz oddychającą wyściółkę oraz otwory wentylacyjne. Pozwoli to zapewnić głowie bezpieczeństwo i ciepło, a jednocześnie uniknąć spocenia się.
Akcesoria narciarskie, o których warto pamiętać
Wymienione powyżej elementy stroju to absolutny „must-have” na stoku. O czym jeszcze należy pamiętać, aby w pełni cieszyć się jazdą na nartach i desce?
- Skarpety narciarskie – powinny być grube i wysokie, żeby zapewnić ciepło, a także wygodę. Dopasuj dobrze rozmiar i materiał, aby nie były przyczyną otarć i pocenia się stopy.
- Kominiarka – założona pod kask sprawi, że nie zmarzniesz w głowę. Ma przewagę nad czapką, ponieważ osłania również policzki i brodę. W zależności od pogody, raz przyda się bardziej, raz mniej ;)
- Gogle narciarskie – odpowiadają za jakość widzenia w czasie jazdy. Chronią oczy przed opadami, promieniami słonecznymi, a także przed urazami podczas upadku lub kolizji.
- Rękawice narciarskie – nie tylko zapewniają ciepło, są też barierą ochronną w przypadku kontaktu z podłożem, a dodatkowo ułatwiają chwytanie, np. kijków narciarskich.
Teraz, gdy już wiesz, jak się ubrać na narty i snowboard, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć śnieżnej zimy, miłego szusowania i bezpiecznych zjazdów!